Konande form, livet med graverad dekor med årtal och initialer, godronnerad välvd fot, dekor av pärlstav vid fot och mynning. Invändigt förgylld. Höjd 21,5 cm.
Bucklor. Graverade initialer. Förgyllning med slitage. Möjligen är foten omgjord/senare.