KANDELABRAR, ett par, försilvrad mässing och koppar, runt år 1900.

Med fyra ljuspipor vardera, endast mittpipa med manschett. Tre svängda ljusarmar med ornamenterade avslut. Rund fot med reliefdekor av vinrankor. Höjd 46 cm.

En med lös överdel, sned. Repor, bucklor. Försilvring med slitage.

Utropspris
2 000 SEK