Kvicksilverfolierat glas med etsad dekor, troligen senare. Ett bakstycke ek, och ett senare i furu. Ljushållare i mässing, möjligen senare. Längd ca 47 cm.
Kompletterade. Ett furu bakstycke senare. Maskstungna. Möjligen senare etsning av glas. Glas med anlöpning och nagg. Möjligen senare ljusållare.