Spindelgång, urverk märkt Tarts. London. 19 584. Silverfärgad urtavla mitt märkt Tarts. Ytterboett samt boett stämplad London 1779/80, JC. Diameter ca55mm.
Slitage. Ytterboett med lagning, knopp saknas. Urtavla med anlöpning, saknar mindre dekordelar. Minst en visare senare. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.