TAKLAMPA, 1900-talets första kvartal. Höjd ca 72cm.
Stomme i mässing. Överdel och korg med riklig växtornamentik, fasettslipat glas i korgens sarg. Tre frostade glaskupor med bladdekor i relief, oliv- och skärslipad skål.
Slitage. Fläckar. Repor. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.