KANDELABRAR, ett par, Empire, 1800-talets första hälft.

Mässing, för 3 ljus, på kvadratisk träfylld fot, cylinderformad bas, godronnerad skaft, svängda dekorerade ljusarmar, H 45.

Slitage. Bucklor. Bristningar. Anlöpningar.

Utropspris
5 000 SEK