Fanerad med mahogny. Lätt svängda ben. Dekorelement i mässing. Skiva med inläggning i präglat konstläder. 3 lådor i sarg, i bak 3 blindlådor. Märkt invändigt. Längd 120, bredd 71,5, höjd 75,5. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ställvis blekt. Konstläder med fläckar och skador. Nyckel passar ej till mittlåda, olåst. Fanérskador.