Delvis rotfanerad med rutiläggningar. Dekor av pilastrar i relief. Separat benställning med svarvade kopplade ben. L 70, B 55, H 93. Nyckel finns.
Slitage, repor, senare lås, möjl senare benställning, fanérskador, sprickor, senare beslag, böjd skiva.
För snickarämbetet.