LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-tal.

Förgyllda. Skaft med kannelering, rund fot med reliefdekor av bl a rosor och blommor. Dekor föreställande krans med frukter under ljuspipa. Lösa manschetter. H 26.

Slitage. En med smärre spricka i skaftets kannelering. Båda fötter något ojämna.

Utropspris
6 000 SEK