SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.

Bronserad. Uppsvängt krön med dekor av växtslingor, fleuroner samt bladformation. Underdel av krön med lagerblad, voluter samt centralt placerad lyra. Spegel flankerad av kolonner med korintiskt kapitäl och bas. H ca 142.

Skador. Sprickor. Bakstycke saknas. Troligen senare glas. Slitage, bronsering med slitage.

Utropspris
2 000 SEK