Mahognyfanér. Rundat tvådelat matsalsbord, fyra nedåt avsmalnande ben på hjultrissor. Diam 108, b 126, h 72. Två sentida iläggsskivor av masonit medföljer, l 50+50. Löst stödben av mahogny med hjultrissa.
Klismosliknande stolar med svagt svängd ryggbricka, stoppad sits, sabelben.
Slitage, repor, fläckar. Bordsskivan ojämnt blekt och renoverad, sprickor. Två stolar med skadad sadelhjord samt hål i klädseln. Alla med maskhål undertill.
Tillhör 338252 SKÄNK, 1900-talets början.