Genombruten ryggbricka med spjälverk och dekor av lotus. Förgyllda knappar i sarg och krön. Stoppad, löstagbar sits. Raka, kopplade ben.
Bruksslitage, stötmärken och repor, sprickor, färgbortfall, fläckar. Senare bemålning, äldre lagningar.