Mahognyfanér, snedklaff med innanför liggande inredning av sex mindre lådor, lucka. Låda i sargen, fyra höga nedåt avsmalnande ben. Låsskyltar av pärlemor. Intarsiadekor av linjer samt bla två ugglor. L 80, b 51-88, h 96. Nyckel finns.
Ställvis hårt slitage, repor, sprickor, ett framben med bräckage. Skivan senare invändigt klädd med filt.