Heinrich Friedrich Füger

(Tyskland, 1751-1818)
Heinrich Friedrich Füger
(Tyskland, 1751-1818)

HEINRICH FRIEDRICH FÜGER, efter, kopparstick, gravör J. Pichler, senare avdrag, 1800-tal.

Semiramis är i grekisk legend en drottning i Mesopotamien, gift med kung Ninus, som sägs ha grundlagt Nineve. Berättelsen om dem kan betraktas som en slags kärlekstragedi. Bildstrl 78x52.

Gulnad. Ej examinerad ur ram. Fläckar.Revor. Slitage.

Utropspris
1 500 SEK