HEINRICH FRIEDRICH FÜGER, efter, kopparstick, gravör J. Pichler, senare avdrag, 1800-tal.
Semiramis är i grekisk legend en drottning i Mesopotamien, gift med kung Ninus, som sägs ha grundlagt Nineve. Berättelsen om dem kan betraktas som en slags kärlekstragedi. Bildstrl 78x52.
Gulnad. Ej examinerad ur ram. Fläckar.Revor. Slitage.