MÅRTEN GABRIEL LEIJONSKÖLD OXENSTIERNA AF EKA OCH LINDÖ, olja på duk.
Marinmotiv. Ej sign. Bär påskrift a tergo "Oxenstierna". 21,5 x 27.
Smärre ytrispor.
Jf. LITTERATUR:
F. Böök, Historier från Hallandsåsen och Helgeå, 1934, s. 22 ff
En bortgången ungdomsförfattare, i Hvar 8 Dag, nr, 3, 1905
O. R. Landelius, Styrsö. Forntidsbilder och nutidsliv, 1924
Svenskt konstnärslexikon, Vol. IV, 1961, s. 345
Oxenstierna var tullinspektör i Ängelholm. Han var också författare till en rad ungdoms- och äventyrsböcker, bl. a. . ”Konungens kapare”. Som målare valde han med förkärlek sina motiv från den Bohusländska skärgården.