Mahognyfanér, mässingsbeslag. Tre lådor i sarg, skåp med innanförliggande inredning i form av fyra lådor respektive hylllplan. Baksida med blindskåp samt blindlådor. Skrivskiva klädd i vinrött skinn. L 139 B 82 H 81.
Slitage. Skinnet i skrivskivan löst sittande och med bucklor. Fläckar. Nyckel saknas.