Mahognyfanér med fyra nedåt avsmalnande ben. Skiva av blågrå marmor. Två lådor. Snedklaff med inredning av ett skåp, fack, 11 lådor. L 91, b 45-86, h 117. Nyckel finns.
Slitage med fanérskador. Fothyllsorna saknas.