SIDOBORD, Carl Malmsten, Nordiska Kompaniet, NK, 1930-tal.

Skiva fanérad i björk, lagd i rutmönster. Balusterben på fyrpassfot i svärtat trä. Diam. 110, h 65. Brickmärkt 29138-C1 1138. Samt märkt CM.

Slitage på skivan, repor, skada / spricka i kanten. Större skada / lagning i fotens fäste.

Utropspris
3 000 SEK