Skiva fanérad i björk, lagd i rutmönster. Balusterben på fyrpassfot i svärtat trä. Diam. 110, h 65. Brickmärkt 29138-C1 1138. Samt märkt CM.
Slitage på skivan, repor, skada / spricka i kanten. Större skada / lagning i fotens fäste.