Sk Hauptkopia, raka sidor, tre lådor, rik intarsiadekor av girlander och flöjtspelande amorin, fyra svängda ben. Kalkstensskiva, troligen 1800-talets andra hälft. L 92, b 45, h 82. Nyckel finns.
Slitage, smärre fanérskador och sprickor samt fläckar.