Luigi Rossini

(Italien, 1790-1857)
Luigi Rossini
(Italien, 1790-1857)

LUIGI ROSSINI, 2st kopparstick, sign o dat i plåten 1822 resp 1823.

"Veduta della Colonna Antonina", plåtstorlek 56 x 45. "Veduta Generale del Monte Luirinale", plåtstorlek 43 x 70.

Ej examinerade ur ram. Fläckar. Bucklor. Skador. Fläckar. Veck.

Ur planschverket "Antichita Romane", utgiven 1829.

Utropspris
3 000 SEK