LUIGI ROSSINI, 2st kopparstick, sign o dat i plåten 1822 resp 1823.
"Veduta della Colonna Antonina", plåtstorlek 56 x 45. "Veduta Generale del Monte Luirinale", plåtstorlek 43 x 70.
Ej examinerade ur ram. Fläckar. Bucklor. Skador. Fläckar. Veck.
Ur planschverket "Antichita Romane", utgiven 1829.