TAKARMATUR, alabaster och mässing, 1900-talets första hälft. H ca 96.

Stomme i mässing. Mittenskål i alabaster. Runt skålen 6 ljusarmar med skärmar i alabaster. Hänganordning i rep. Diam 82,5.

Bruksslitage. Spricka i skålen samt lagning på en av de mindre kuporna. Ej funktionstestad. Smärre märken och repor. Nagg.

Utropspris
2 500 SEK