Mörkbetsat trä. Soffa med rak rygg, svängda sidor och ben. L 207. Stolar med stoppad sits, sabelben.
Slitage, smärre skador, stolarnas ryggbrickor med skador/lagningar. Soffans rygg med fanérsprickor.