Björk. Rak form med tympanonliknande krön. En låda upptill. Skrivklaff med bakomliggande inredning. Nedtill tre lådor. L 102, b 47, h 132. Nyckel finns.
Skador och slitage. Bakstycke saknas. Lister och nyckelbrickor saknas. Maskstungen. Repor.