YTTERFODER, ett par, fajans, "Pinx, 1911", Gustavsberg.

Rund fot ring. Blå dekor med "Tre kronor", hänklar i form av lejonmaskaroner. Diam 29, h 28.

Bruksslitage- Glasyrdefekt. Krackelerad.

Utropspris
5 000 SEK