CHIFFONJÉ, Karl Johan, Stockholm 1820-30-tal.

Mahognyfanér. Lätt snedställda sidor, tympanonformat krön, 4 lådor. Klaff med innanför liggande inredning av 14 mindre lådor samt lucka. Beslag av pressad mässing. L 108, b 56, h 154. Nyckel finns.

Slitage, repor, slagmärken, smärre sprickor och fanérskador. Låsskyltarna ej ursprungliga.

Utropspris
10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

673. Eric H Olson, Optochromi.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK