NAKTERHUS SAMT FARTYGSKLOCKA, mässing resp brons, 1930.

Klockan med namnet "Fringilla", h 18,5. Nakterhus av mässing och koppar, tillhörande kompass. H 121.

Sjöfynd med hårt slitage, nakterhuset saknar överdel, skador, anlöpningar. Kompassen med inneslutet grumligt vatten.

Proveniens

Fynd från lastfartyget "Fringilla", byggt 1930 och förlist samma år efter kollision utanför Sandhamn. Ur dykaren Sven Johanssons samling.

Utropspris
4 000 SEK