Skålen, av E. Jäntti, romantiskt par på bottnen och blomsterdekor. L 23, vikt ca 412 g.
Saltskedarna Kultateollisuus. L 7,3, vikt 10 g. Kopparna av österländskt, ostämplat silver, asiatisk växt- och djurdekor, två koppar med öra, en med tassar. H 2,8 - 4.
Skålen har anlöpningar, repor, slitage, graverad undertill. Skedarna graverade, smärre repor, smuts. Slitage på kopparna.