SKÅL, silver, Helsingfors, 1967, SALTSKEDAR, 2 st, silver, Åbo, 1908, KOPPAR, 5 st, Indien. Tot. 558 g.

Skålen, av E. Jäntti, romantiskt par på bottnen och blomsterdekor. L 23, vikt ca 412 g.
Saltskedarna Kultateollisuus. L 7,3, vikt 10 g. Kopparna av österländskt, ostämplat silver, asiatisk växt- och djurdekor, två koppar med öra, en med tassar. H 2,8 - 4.

Skålen har anlöpningar, repor, slitage, graverad undertill. Skedarna graverade, smärre repor, smuts. Slitage på kopparna.

Utropspris
350 EUR