Såsskålen med slät dekor, blomsterdekor längs fatets brätte. Invändigt förgylld. Diam 16, h 8. Flaska av rektangulär form med lång, avsmalnande hals. Nedtill infattad i silver med dekor i form av girlander samt maskaroner. Flaskans mynning samt knopp klädda infattade i silver. H 23.
Slitage. Såsskålen med bucklor.