Fanerat med bl a valnöt och mahogny. Uppsvängt krön med dekor av sköld. Dörrpar med vitriner flankerade av kannelerade kolonner. 5 hyllplan. Underdel med rotfanérat dörrpar. Bakomliggande hylla. JM Schmitt, Hedemora, 1886. L 103, b 53, h 254. Nyckel finns.
Slitage.