Ankargång, vit urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, plexiglas. Urnr. 7086935, 18-28-3T. Boettnr, 367926, två boetter 18k. Bakboett med tre kronor samt påskrift "För Hjältedåd. Från Carnegiestiftelsen". Diam 5,3.
Ej funktionstestad. Mindre slitage. Smärre repor på glaset.