Damur i guld, Doehner Geneve, emaljdekor på bakstycket, nyckel. Diam. 2,1 cm. 1800-talets senare hälft. Originaletui i läder.
Dubbelsigill, guld, skiktagat, mossagat. Initialerna MW. PÅ baksidan texten " Mitglieder des namenlosen Klubs" zum 22. maerz 82. Slutet av 1800-talet.
Fickur 18K Aero Watch, Neuchatel. Diam. 3,0 cm. Medlet på 1900-talet.
Fickur 14K Leopard, Schweiz. Diam.2,8 cm. Medlet på 1900-talet.
Bruksslitage. Uren går. Skicket är inte undersökt.