Ovoid form med uppsvängd pip resp handtag av ebenholts, Övre kantdekor av stiliserade palmetter, delvis godronnerad lockknopp. H 21.
Slitage, repor, smärre bucklor. Lockknoppen med lagning. Möjligen senare handtag.