Kabinettskåp av grönmålat trä, dörrpar med bakomliggande lådinredning med landskapsmotiv. Mässingsbeslag. L 76, b 41, h 79. Bord av lackat trä, filtklädd skiva. Svarvade samt kopplade ben. L 98, b 61, h 80.
Kabinettskåpet med senare bemålning, invändigt och utvändigt. Senare beslag. Skador. Lösa delar, delar saknas. Bordet senare lackerat. Slitage, skador och bortslagna flisor. Nyckel saknas.