Förgylld och bronserad. Spegel med uppsvängt krön, flankerande halvkolonner med vridna gordronner. H 173. Konsolbord med nedfälld grå marmorskiva, uppburen av kopplade svängda ben på svartlackerad sockel. L 82, b 41, h 81.
Slitage, smärre skador och färgbortfall. Konsolbordet med senare marmorskiva. Smärre dekorbitar saknas. Spegelglaset anfrätt.