Mahognyfanér. Spegel med tudelat glas mellan flankerande kolonner, tympanonformat krön. H 178. Konsolbord med rektangulär skiva uppburen av fyra ben varav de två främre kolonnformade på konkav fotplatta. L 89, b 44, h 79.
Slitage, sprickor. Smärre bortfallen förgyllning på kolonnbaserna.