FÄLLBART SPELBORD, Holland 1700-talets andra hälft.

Mahogny, rund skiva med rika inläggningar av bla schackpjäser, delar av spelplaner, pipa, spelkort. Balusterformat ben på tredelad fot med floral intarsia. Diam 72, h 75.

Slitage, sprickor, lös något buktande skiva. Intarsiadekoren på ben samt fot senare.

Utropspris
4 000 SEK