Mansporträtt föreställande: "Trumpetaren Daniel Elias Wädich I Sitt 50de Åhr Afbildat af Johan Lüütkman 1790" enligt text a tergo. Damporträtt troligtvis föreställande hans hustru Magdalena Juliana Heslenander. Bildstrl 24 x 18,5 vardera.
Färgbortfall. Pannåskador. Slitage.