Mahogny, inläggningar med flera träslag av landskapsmotiv och växter, skulpterad dekor av växtornament. Inredning av hyllplan. Höjd 160 cm, bredd 92 cm, djup 43 cm.
Lås saknas, smärre skador och slitage. Senare klossar invändigt. Nyckel saknas.