Pulpetformat, fanér av jakaranda med rika inläggningar av mässing och ben. Fällbart lock/skrivskiva, delvis filtklädd inredning, två bläckhorn av glas med mässingslock, linjal. 27 x 23, h 8. Nyckel finns.
Ställvis hårt slitage, skador och listbortfall varav en listdel medföljer. Locket löst från gångjärnen.