Systembolagets Dryckesauktion – december D064
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

VICTOR FORSSELL, pastell, sign.

"Kor på hemväg". 46 x 38.

Smärre veck.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Fru Mörner-Dahlstedt (Eva Mörner-Dahlstedt, född grevinna Mörner?).
Förvaltare Lars Dahlstedt, Österås/Björkå bruk.

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Utställning av Victor Forssell, Jean-Francois Millet, Jean-Baptiste Millet, Paul Vogler", sept-okt 1925, kat nr 45 (under titeln "Kor i granskog").
Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Minnesutställning över Ivar Nyberg, Emerik Stenberg, Alfred Bergström, Victor Forssell", mars 1932.
Sveriges Allmänna Konstförening / Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell 1846-1931", sept 1950, kat nr 139.

Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, upptagen i katalogen sid 235, omnämnd sid 188 samt avbildad helsida sid 186.

Motivet är ett av fyra kända verk av Forssell med skogsmotiv i vilka han anknutit till 1880-tals realismen i den svenska landskapskonsten; "I skogen" (olja 53 x 43 cm, Västerås Konstförening); "Skogslandskap" (pastell 70 x 53,5 cm, tidigare friherre H. Strömfelt, Strömsholm) och "Skogslandskap" (pastell 44 x 38 cm, tidigare professor Paul Hedqvist, Stockholm). De två förstnämnda avbildar exakt samma naturutsnitt som den aktuella pastellen.

Utropspris
5 000 SEK