SALTKAR samt SKEDAR, silver, ett par. Ryssland, 1896-1908.

Otydliga mästarstämplar. Förgyllda med heltäckande blomsterdekor i emalj. Skedarnas baksida med dekor. Rund form på 3 kulfötter. D 3,5, h 1,5. Originaletui i trä, märkt V. Ungerer, Petrovka Moskva. Vikt totalt 38 gr.

Emaljnagg.

Utropspris
3 000 SEK