KARMSTOLAR, Börge Mogensen, Fredericia Furniture, Danmark. Formgivna 1956.

Stomme av ek, sits och bryggbricka av rotting. Fällbar rygg. Enl. uppgift inköpta på Nordiska Galleriet.

Rottingen med skador och lagningar. Sprickor. Slitage.

Utropspris
5 000 SEK