CIGARRPRESS, Tyskland och Danmark, sent 1800-tal.

Press i järn med 16 träblock för pressning av cigarrer. Blocken från olika fabriker, bl a märkta Bockelmann Bremen och De danska cigar tobaksfabricker Copenhagen. H press 153.

Slitage, rost. Blocken ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK