SPELBORD, 1800-tal.

SPELBORD, 1800-tal.

Fanérat med b.la mahogny och alrot. Intarsiadekor iform av schackmönster. Två utdragsskivor. Raka avsmalnande ben. Under skivan finns en backgammon spelplan. L 97,5, b 55, h 71. Diverse spelmarker medföljer.

Omfattande fanérsakdor, slitage, skav samt sprickor. En list lös.

Utropspris
1 500 SEK