Mahognyfanerad med 5 svartlackerade stöd, varav två som ändstöd. Tre skåp med lucka och ett med dörrpar. Hyllplan, delvis med lådor. H 173, tot l 310. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador. En mässingssknopp på ena ändstödet saknas. Ändstöden med repor. För att bygga 4 sektioner saknas mellandelar.