Valnöt samt valnötsrot. Rak form med fyra lådor. Uppsats med spegel samt smålådor. L 96, b 50, h 174.
Slitage. Repor, smärre fanérskador. Skivan med värmefläckar. Baksidan på spegeln sitter löst. Nyckel saknas.