ELDHUNDAR, ett par, gjutjärn, troligen sent 1800-tal.
Dekorhuvuden i form av Påven Pius IX. L 38, H 18.
Slitage.
Pius IX, född Giovanni Maria Mastai-Ferretti 13 maj 1792 i Senigallia, Italien, död 7 februari 1878 i Rom. Påve från den 16 juni 1846, hans 31 år är det längsta pontifikatet i historien.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.